Wiosenne menu, czyli czym pszczoły zajadają się wiosną

Każdy pszczelarz wie, że prawidłowy rozwój pszczół, a tym samym obfite zbiory miodu są warunkowane odpowiednią bazą pożytkową.

Baza pożytkową to nic innego jak pszczele pastwisko – wszystkie surowce pochodzenia roślinnego, zlokalizowane w bliskiej odległości od pasieki, które służą pszczołom za pokarm. Odpowiednio osadzona uwzględnia nie tylko ilość dostępnego pożytku, ale również jego równomierne rozłożenie w czasie. Ważne, aby w ciągu roku nie dopuścić do śmierci głodowej naszych podopiecznych.

O idealnej sytuacji pożytkowej mówimy wtedy, gdy zasoby pastwiska nie tylko w pełni zaspokajają potrzeby pszczół, ale także w wybranych okresach dają nadwyżkę. Standardowa pszczela rodzina wykorzystuje w ciągu 12-stu miesięcy 90 kg miodu i 30 kg pyłku. Oczywiście, jeżeli zależy nam na zasobach do odwirowania tj. miodzie, niezbędne jest doliczenie doń dodatkowego pożytku. Najlepszą pszczelą stołówkę znajdziemy na siedliskach z przewagą terenów leśnych i łąk naturalnych. Jako że rozpoczęła się wiosna, warto wspomnieć o pszczelim menu, z jakim mamy do czynienia w kwietniu oraz na początku maja.

Zauważalne ocieplenie klimatu, a tym samym wcześniejsze zakwitanie roślin, sprawiło, że pszczoły rozpoczynają swój oblot znacznie wcześniej niż kiedyś – w chwili, gdy temperatura dobowa wynosi około 10-12 stopni Celsjusza (w cieniu). Zanim nasze podopieczne skierują się na swój pierwszy „obiad”, zmuszone są znaleźć źródło wody, która jest im niezbędna do wychowu młodych. Pyłkodajna leszczyna, wczesnowiosenny podbiał, wierzba iwa, a także zawijce i krokusy – wczesnowiosenne pożytki zaczynają się już na przełomie marca i kwietnia.

Wraz ze wzrostem temperatury „pszczela stołówka” znacząco się rozrasta. Topole, brzozy, olchy, klony, jesiony, a także dęby i śliwy ałycze (znane jako żywopłoty) – początkiem wiosny zakwita większość pospolitych w naszym klimacie drzew. Dodatkowo, zakwitają sady owocowe, rzepak ozimy, mniszek lekarski, kasztanowiec, jawor, klon polny, a także wierzba biała – mnogość „dań w menu” sprawia, że pszczoły nie są w stanie wykorzystać wszystkich dostępnych zasobów pożytkowych. Większość pożytków zużywana jest na bieżąco. Przy szczególnie obfitych miesiącach wiosennych udaje się jednak pozyskać znakomity miód klonowy, mniszkowy, a także wierzbowy.

Baza pożytkową to nic innego jak pszczele pastwisko – wszystkie surowce pochodzenia roślinnego, zlokalizowane w bliskiej odległości od pasieki, które służą pszczołom za pokarm.

Komentarze

Zostaw komentarz